Czym zajmuje się adwokat?

Adwokat jest osobą, która ma wykształcenie wyższe prawnicze, zakończyła aplikację adwokacką a także zdała egzamin uprawniający ją do pracy w tym zawodzie. Adwokat po zaliczeniu egzaminu adwokackiego jest uprawniony do występowania w wielorakich gałęziach prawa, ponieważ ze wszystkich dziedzin prawa zalicza egzamin. W teorii może on zająć się zarówno sprawą cywilną a także karną. Niemniej prawo aktualizuje się bardzo szybko i bycie na bieżąco ze aktualizacjami w ustawach z każdej specjalności jest w zasadzie niemożliwe. Adwokat w Warszawie oferuje pomoc prawną w formie świadczenia porad prawnych, sporządzania opinii i aktów prawnych, również może reprezentować swoich klientów przed sądami, oraz organami administracji.

Czy opłaca się robić specjalizację adwokacką?

Prawnik, który specjalizuje się jedynie w konkretnej dziedzinie prawa może być na bieżąco z następnymi zmianami, a zatem zapewni lepsze zajęcie się klientem oraz jego problemem. Wyspecjalizowanie się poprzez adwokatów staje się środkiem na utrzymanie na ciężkim rynku prawniczym biorąc pod uwagę olbrzymią konkurencję. Specjalizacja w określonych gałęziach pozwoli na odznaczenie się z mnóstwa ofert konkurencji.

Adwokat specjalizujący się w konkretnej gałęzi szybciej może odnaleźć klientów niż ten, który zajmuje się każdą dziedziną prawa.
Nie jest w rzeczywistości realne, by ktokolwiek został ekspertem w każdej dziedzinie prawa. Takiego samego zdania są klienci kancelarii adwokackich. Jeżeli szukają osoby do wykonania konkretnej sprawy to chcą, by była wykonana przez kogoś, która specjalizuje się w danej dziedzinie.
Prowadzenie równolegle spraw między innymi z prawa rodzinnego i energetycznego spowoduje jedynie, iż adwokat utonie w dokumentach tyczących się obydwu spraw i ostatecznie żadna ze spraw nie będzie poprowadzona znakomicie.

Wykonywanie zawodu adwokata to nade wszystko misja społeczna. Nie da się jej zredukować do świadczenia wyłącznie usług prawnych. Znajdując gałąź prawa w której sprofiluje się adwokat intensyfikuje jego atrakcyjność na rynku dla potencjalnych klientów.
Współcześnie na rynku przybywa również coraz więcej wyspecjalizowanych kancelarii adwokackich, które poszukują wyspecjalizowanych adwokatów. Są to kancelarie niezwykle wyprofilowane i zajmujące się tylko tymi sprawami, które wpisują się w ich kierunek obowiązków. Dla takich kancelarii kluczowa będzie informacja czy dany prawnik został specjalistą w określonej dziedzinie, czy jest wyspecjalizowany w danym obszarze pracy, ma niezbędne zdolności czy też czy prowadził na pewno takie sprawy.