Dynamiczny rozwój internetu sprawił, iż wielu sympatyków książek, zaczęło o przyszłość papierowych przyjaciół. A stało się wręcz przeciwnie. Wiele sławnych pozycji jest (obecnie dostępnych w internecie, co powoduje, że jeszcze bardziej zwiększa ich popularność, a czasami jeszcze bardziej zachęca do kupna – np. po przeczytaniu w sieci kilku stron, można zdecydować się na kupno prawdziwej książki. A kiedy już go dostaniemy i książka będzie świetna, jak najstaranniej ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi i upływem czasu? Wynik jest prosta – samodzielnie stworzyć okładkę do takiej książki!

Najważniejsze atuty okładek

Już od czasów szkolnych zawijaliśmy książki w okładkę. Czynników istniało wiele: aby konserwować przed zniszczeniami, , po to, aby przykleić naklejkę z danymi osobowymi posiadacza, nie uszkadzając przy tym oryginalnej okładki lub zwyczajnie dlatego, by książka lepiej się prezentowała i była bardziej barwna. Oczekiwania były różne, ale jednak funkcja była taka sama: zabezpieczenie przed uszkodzeniem oraz wpływem czasu. Okładki na książki towarzyszyły nam od zawsze, zatem warto się dowiedzieć, jak można samemu je wykonać, na egzemplarzach, które mamy w swojej biblioteczce.

W jaki sposób samodzielnie stworzyć interesującą okładkę na książkę?

Własnoręczne stworzenie okładki to sposób na ciekawe i kreatywne spędzenie czasu wolnego i jednocześnie na bycie proekologicznym, ponieważ,bo możemy użyć do takiego projektu dosłownie wszystko co wpadnie nam w ręce. Stworzenie takiej okładki jest niezwykle proste procesem, który większości z nas sprawi wiele radości. Wystarczy tylko:

  • zdecydować jaki materiał będzie nam niezbędny – folia, papier a może zużyta koszulka?
  • przygotować materiał na stole lub podłodze i położyć na nim otwartą książkę
  • odpowiednio zagiąć krawędzie, w taki sposób, aby dokładnie przylegały do książki
  • oprawić okładkę dobranymi dodatkami np. naklejkami, obrazami lub literami – rzecz jasna wszystko jest kwestią upodobań i chęci właściciela. Jeśli nie czujemy potrzeby przyozdabiania, to dajmy jej spokój.

Tak opracowana okładka do książki będzie świetnie się wyglądać oraz zabezpieczać naszą książkę przed przeciwnościami losu.