Nie można nie zgodzić się, że szafa to jeden z najbardziej istotnych mebli, jakie muszą znaleźć się w każdym mieszkaniu. Dlatego należy wybrać taką, która spełni wszelkie oczekiwania mieszkańców. Szafa powinna być nade wszystko użytkowa, ale także godnie się prezentować i nie zajmować zbyt wiele miejsca. Czy lepiej w związku z tym zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Nie możesz nic dobrać – zdecyduj się na szafy na wymiar

Nade wszystko kluczowym czynnikiem, który znacznie wpływa na tę decyzję, jest wielkość pomieszczenia oraz jego charakterystyka. Najtrudniej będzie w przypadku małych pokoi – wtedy bardzo dobrze wiemy, że istotny jest każdy centymetr kwadratowy. W związku z tym trzeba zaplanować nabycie szafy niezwykle szczegółowo, żeby później nie żałować. Rzecz jasna można bez końca odwiedzać różnorakie sklepy meblowe w poszukiwaniu czegoś, co spełni wszystkie twoje oczekiwania, ale tutaj na pomoc przychodzą szafy na wymiar.

Oczywiście jest to rozwiązanie trochę bardziej kosztowne od zwykłej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je dopasować tak naprawdę w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar sprawią, że zaoszczędzisz niezwykle dużo miejsca i będziesz cieszyć się wygodą użytkowania oraz znakomitą funkcjonalnością tego mebla.

Dobry stolarz to skarb

Szafy na wymiar wymagają pewnych konsultacji z fachowcem, który musi nade wszystko na własne oczy obejrzeć i dokonać pomiarów miejsca, w którym chcemy umieścić szafę, a sam proces wytwarzania jej trwa niekiedy nawet kilka tygodni. Pomimo to warto się tego podjąć i zapłacić trochę więcej, by cieszyć się ogromną wygodą w trakcie codziennego korzystania z szafy na wymiar. Wielu specjalistów oferuje także bardzo interesujący design proponowanych mebli.

Szafy tworzone na wymiar są bardzo dobrą możliwością do niestandardowych miejsc, niedużych pokoi, sypialni lub przedpokoju. W każdym miejscu, gdzie odczuwasz potrzebę całkowitego wykorzystania powierzchni powinieneś zamontować szafę na wymiar. Wyjątkowo istotne jest jednak należyte opracowanie jej projektu. Niepoprawnie skomponowana szafa na wymiar będzie zmorą lokatorów.

W firmie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie szafy dopasowanej do Twoich potrzeb.

Kiedy szafa na wymiar będzie lepsza od tradycyjnej?

Szafa na wymiar będzie świetnym rozwiązaniem w każdym miejscu, gdzie przestrzeń jest nieszablonowych rozmiarów. Przykładowo to będzie poddasze ze skosami albo przestrzeń pod schodami. Zastanów się nad tym rodzajem szafy jeśli masz małą przestrzeń i chciałbyś postawić szafę pod sam sufit, tak żeby jak najbardziej zagospodarować wolną przestrzeń. W dodatku szafa zaprojektowana na wymiar jest doskonała do stworzenia wszelkiego typu spiżarni albo garderoby. Zaplanuj ją również jeśli masz w mieszkaniu jakąś wnękę. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nie wykorzystasz jej w jakiś inny sposób, a zyskasz dużo dodatkowego miejsca do gromadzenia rzeczy. W tego rodzaju szafie możesz trzymać nie tylko ubrania i buty, ale też chemię gospodarczą, suche jedzenie oraz sprzęty AGD.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaprojektować sami albo możemy zatrudnić do tego projektanta. Najłatwiej będzie naszkicować początkowy projekt na kartce, ale istnieją również dedykowane do tego strony internetowe, które uproszczą Ci zrobienie projektu Twojej szafy.

W zależności od pokoju, w jakim będziemy ją konstruować, ale też od produktów, jakie chcemy w niej trzymać, szafa powinna mieć różne gabaryty.

W przypadku kiedy szafa ma zostać postawiona w przedpokoju i planujesz w niej trzymać sprzęt AGD taki jak odkurzacz albo mop – zaplanuj ją trochę głębszą, zamontuj niedużo półek, ale zaprojektuj je większe. Jeśli jednak ma to być szafa na wymiar znajdująca się w sypialni, w której będą ciuchy – zastanów się nad drążkiem na sukienki i płaszcze na wieszakach i zwiększonej ilości mniejszych półek. Wiedz, że w takiej szafie każdy element może być tak jak ty chcesz i nie musisz się ograniczać. Możesz zaplanować tylko półki, albo uwzględnić też szuflady, na rynku znajdziesz też dużo organizerów, które pomogą Ci mieć zawsze porządek.

Drzwi szafy na wymiar – jakie wybrać?

Na rynku mamy wybór drzwi przesuwnych, otwieranych, ale też składanych. Najpopularniejsze są te przesuwne. Ich dużym plusem jest to, że nie zabierają przestrzeni po tym jak się otworzy szafę. Ograniczają jednak dostęp do wnętrza szafy, ponieważ nigdy nie będziemy obejrzeć całości. Drzwi otwierane nie mają takiego problemu, ale nie nadadzą się do małych pomieszczeń. Alternatywą są drzwi rozkładane, które zajmują zdecydowanie mniej przestrzeni niż te otwierane, a dają dostęp do całej szafy na raz. Te drzwi mimo wszystko mogą się dość szybko popsuć.

Jak widzisz zaprojektowanie szafy na wymiar może być czasochłonne gdyż jest dużo czynników, które należy wziąć pod uwagę. Mimo wszystko jest to fajna opcja tak samo dla niedużych mieszkań, jak i bardzo przestronnych domów.