Może jesteś właśnie w trakcie budowy domu i myślisz które drzwi dobrać? A może organizujesz remont całego mieszkania i masz ochotę zamienić ten kluczowy czynnik? Jeżeli nurtuje Cię zagadnienie drzwi, ten tekst jest dla Ciebie

Jakie właściwości powinny mieć drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są bardzo istotnym elementem domu. To od nich zależy nasze bezpieczeństwo, ale także komfort życia w lokalu. Drzwi wejściowe nie licząc tego, że coraz częściej są ładne, powinny być trwałe, zrobione z wytrzymałych surowców.

Od standardu wykonania drzwi zewnętrznych zależy nasz komfort życia. Przede wszystkim dlatego, że słabe jakościowo drzwi wejściowe nie będą nas dobrze chroniły przed chłodem i będą wpuszczały wiele dźwięków, które mogą być uciążliwe, tym bardziej kiedy mieszkacie w bloku.

Warto także spojrzeć na to czy drzwi są odporne na ogień i czy są odporne na uszkodzenia. To ostatnie szczególnie powinno zainteresować właścicieli zwierząt domowych, które mogą zniszczyć drzwi.

Które drzwi zewnętrzne kupić?

Drzwi zewnętrzne widujemy jedno i dwuskrzydłowe, przeszklone i pełne. Wybór jednego typu będzie uzależniony od tego czy mieszkamy w bloku czy w domku jednorodzinnym. Niestety ale żyjąc w bloku nie możemy planować drzwi dwuskrzydłowych i najczęściej jesteśmy ograniczeni do z góry ustalonych gabarytów ościeżnicy. Jedyne co możemy spersonalizować to materiał wykonania.

Wtedy możemy wziąć pod uwagę drzwi drewniane. Drewno jest wrażliwe na wilgoć więc takie drzwi bezkonkurencyjnie spełniają się w klatkach a także pod zadaszeniami. Spotkamy je w przeróżnych kolorach i wzorach, są bardzo wytrzymałe i gwarantują świetną izolację termiczną i akustyczną. Ich minusem jest to, że są drogie i podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Drugą możliwością są drzwi wykonane ze stali, które są rewelacyjnymi drzwiami antywłamaniowymi. Tego rodzaju drzwi są odporne na ogień i uszkodzenia mechaniczne, są stosunkowo niedrogie, ale mają duży współczynnik przenikania ciepła i zapewniają niską izolację akustyczną.

Kolejny rodzaj surowca, z którego wykonywane są drzwi to PCV. Te drzwi gwarantują niezłą izolację termiczną i akustyczną. Znajdziemy je w wszelakich wzorach i kolorach i są zdecydowanie najtańszą opcją drzwi zewnętrznych. Niestety łatwo się odkształcają i z upływem czasu mogą przestać się domykać.

Jakie drzwi wewnętrzne kupić?

Drzwi wewnętrzne kupimy w przeróżnych wzorach i kolorach, wykonane z przeróżnych surowców. To przeważnie od nich uzależnione jest jak będzie odczuwane nasze wnętrze. Warto dopasować je pod kolor i styl domu, ale nie zapominać przy tym o ich cechach.

Drzwi jednoskrzydłowe są wyjątkowo uniwersalne i na dodatek dźwiękoszczelne. Drzwi dwuskrzydłowe będą pasowały do wysokich mieszkań. Drzwi przesuwne pasują do mieszkań w stylu nowoczesnym i loftowym. W dodatku oszczędzają one dużo przestrzeni. Znajdziemy również drzwi harmonijkowe, które identycznie jak przesuwne zajmują niewiele miejsca, jednak nie są trwałe i dźwiękoszczelne.

Jak widzicie wybór drzwi jest duży i tylko my decydujemy czy wolimy zainwestować w bezpieczeństwo ale mieć nijaką izolację cieplną, czy na odwrót. Pamiętajcie jednak, że nie ważne z jakiego tworzywa drzwi będą wykonane, musicie zwrócić uwagę na ich jakość. Nawet drewniane drzwi mogą prędko ulec zniszczeniu jeżeli nie będą porządnie zrobione.