Wedle powszechnej opinii dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej warstwy, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak znacznie bardziej skomplikowana i rozległa. Dach nie jest bowiem tylko paroma płytkami, a znacznie rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów. Pośród nich są części wewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz biorąc, jest to swoistego typu szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to technologia stosowana najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza gdy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jedna z podstawowych kwestii, o których należy pamiętać, gdy samodzielnie wznosimy dom. Jest podparciem całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim członkom twojej rodziny. Przy okazji jest to rozwiązanie ze wszech miar tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie pokusić.