Z racji tego, że pogoda w ostatnim czasie jest bardzo kapryśna i często w porze letniej zdarzają się długie tygodnie bez deszczu, warto zastanowić się nad odpowiednim systemem nawadniania upraw w naszych ogrodach i szklarniach. Nawadnianie kropelkowe będzie tutaj bardzo dobrym pomysłem, ze względu na swoją uniwersalność oraz niezwykle długą listę zalet. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma istotnymi informacjami i poradami na ten temat!
Jakie zalety wynikają z nawadniania kropelkowego?
Na początek należy wyjaśnić, jak mniej więcej działa tego rodzaju technologia. Przede wszystkim nawadnianie kropelkowe może odbywać się za pośrednictwem kilku metod. Możemy zdecydować się na takie elementy, jak chociażby linia kroplująca czy taśma nawadniająca – między nimi są pewne różnice, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich domowych ogródkach oraz szklarniach. Mnogość możliwości jest dość obszerna i do naszych potrzeb można dopasować różnego rodzaju urządzenia związane z nawadnianiem kropelkowym. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, które zapewnia stały dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.
Kto powinien zdecydować się na nawadnianie?
Wydaje się, że najważniejsza zaleta tej technologii to fakt, że jest niezwykle uniwersalna. Linia nawadniająca jest technologią, która spełni swoje zadanie praktycznie w każdym sadzie, ogrodzie czy też szklarni, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Warto pomyśleć nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, ponieważ gwarantuje wydajną pracę oraz widoczne efekty. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się renomą w branży.
Partnerem tego artykułu jest przedsiębiorstwo Watermil – nawadnianie kropelkowe.
System nawadniania kropelkowego – z jakich względów warto na niego zdecydować?
Instalacja nawadniania kropelkowego. niesie on ze sobą mnóstwo korzyści. Pozwala ona na efektywne i dokładne podlewanie roślinprzy jednoczesnym oszczędnym gospodarowaniu wodą. System zapobiega rozwojowi chorób grzybiczych, ponieważ nie zrasza bezpośrednio roślin. Dzięki systemowi nie ma też problemu ze zbrylającą się glebą. Dodatkowo do wody można dodać preparaty do pielęgnacji roślin co ułatwia ich rozprowadzenie po uprawie. Nawodnienie wpływa na szybszy wzrost roślin i większe plony.
Nawadnianie kropelkowe nie ma wielu złych stron. Może nią być choćby konieczność zainwestowania w budowę systemu – szczególnie w przypadku dobrej jakości firmy – warto jednak pamiętać, że zwraca się ona po czasie. Ponadto instalacja nie jest mobilna, z tego powodu lepiej sprawdza się w przypadku gatunków wieloletnich. Instalację trzeba co jakiś czas czyścić – w przeciwnym razie dojdzie do uszkodzenia.
Montaż instalacji nawadniania kropelkowego – na co koniecznie powinno się uważać?
- niewłaściwą filtrację wody – bez zamontowanego filtra lub przez urządzenia gorszej jakości może dojść do zapchania i uszkodzenia emiterów;
- źle rozplanowany układ emiterów – żeby efektywnie nawadniać uprawy, emitery należy umieścić nad całą strefą korzeniową;
- nieodpowiednia odległość między linią kroplującą a emiterem – zakładając instalację powinno się wziąć pod uwagę wskazówki producenta dotyczące rozmiaru ciągów;
- zasypanie ziemią linii kroplującej – emitery nie są przystosowane do pracy po przykryciu ziemią, można je maskować jedynie korą, jednak powinny zostać odkryte;
- nieodpowiednie ciśnienie wewnątrz przewodów – prowadzi ono do odkształcenia emiterów oraz pęknięcia przewodów – w razie problemów można wykorzystać urządzenie regulujące ciśnienie.