Linie kroplujące są bardzo popularnym produktem w agrokulturze. Firma Watermil zna ten świat od podszewki, ze względu na długi staż w branży. Masz pewność wyboru najlepszej możliwej opcji, przy jednoczesnej gwarancji, że cena nie nadwyręży budżetu. Producent zadbał, by jego produkt był niezawodny i spełniał oczekiwania klienta. Nawodnienie roślinności jest jednym z najważniejszych czynników wzrostu.

Dlaczego decydujemy się na położenie linii kroplującej w ogródku

Każdy ma inny powód na zastosowanie tego typu rozwiązania. Jedni mają mało czasu inni musieliby poświęcać bardzo dużo czasu na zadbanie o rośliny na tak dużej powierzchni. Zazwyczaj właśnie chodzi o czas i wygodę, ponieważ tego typu rozwiązanie jest bardzo praktyczne.

linia kroplująca bez kompensacji

Jak funkcjonuje linia kroplująca

Taka linia kroplująca składa się z rury polietylenowej z włożonymi kroplówkami, która układa się w otoczeniu roślin. W efekcie możemy się spodziewać, że będzie zapewnione równomierne nawodnienie, a także potrafi rozprowadzać nawóz. Ten system pozwala także zaoszczędzić energię oraz wodę. Oprócz tego linia kroplująca nie stwarza także środowiska chorób grzybiczych, dzięki czemu możesz być spokojny o swoje uprawy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru linii kroplującej?

Na początku powinieneś wiedzieć co potrzebujesz od instalacji do nawadniania roślin. Jest to automatyczny system, który podlewa strefę korzenną z bardzo dużą precyzją. Rośliny otrzymują  stałe niewielką dawkę wody. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ rośliny mają do niej stały dostęp w odpowiedniej dawce. Są dwie możliwości przy wyborze rodzaju linii kroplującej.

linia kroplująca w ogródku

Z kompensacją ciśnienia czy bez?

Jest różnica pomiędzy liniami w kompensacji ciśnienia. Linie, które nie mają kompensacji ciśnienia działają na takiej zasadzie, że gdy wzrasta ciśnienie to proporcjonalnie rośnie wydajność kroplownika. Jest to prosto zbudowany produkt, który spełni bardzo dobrze swoją najważniejszą funkcję.  W przypadku tej linii ważna jest odległość, ponieważ musisz mieć na uwadze, że im dalej źródła wody tym mniejsze jest ciśnienie. W drugim modelu, gdy linia posiada kompensację ciśnienia to bez względu na różnicę ciśnienia wydajność jest stała. Ten model jest bardziej zaawansowany technologicznie ze względu na element kompensujący ciśnienie. Posiada on także emitery zapewniające taki sam wypływ wody na całej długości.

To, który zestaw kroplujący jest bardziej funkcjonalny dla Twojej działki zależy od rozstawu sadzonek i Twoich wymagań.

~~~~~~

Linia kroplująca polega na wolnym podlewaniu ziemi. Jest to rura polietylenowa, którą przyczepia się do źródła wody. Porcjuje ona wodę bezpośrednio do korzeni. Dzięki takiej technice możesz oszczędzić czas, a także pieniądze, wszak jest to niesamowicie ekonomiczny system podlewania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze linii kroplujących?

Podlewanie za pomocą linii kroplujących jest powszechnie wprowadzane przy rabatach i warzywniakach. Nieraz możemy to zobaczyć przy krzakach, iglakach jak i drzewkach owocowych. Dzięki temu, że jest bardzo mocne jest wykorzystywane również w sadach i szklarniach.

Jesteśmy w stanie wyodrębnić linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, oraz linie bez kompensacji. W zależności od tego, co planujesz podlewać, będziesz mógł posłużyć się wieloma rodzajami nawadniania.

Warto także wspomnieć o tym, jaki rozstaw emiterów będzie nam odpowiadał. Najlepiej dostosować go do jednej plantacji, na którą będziemy zakładać linię kroplującą. Jeżeli nasze krzewy są porozstawiane co 1m, to rozważamy linię z rozstawem co 50cm. Dlatego korzenie nie pójdą tylko w jedną stronę, ale rozwiną się równomiernie.

Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia

Linie kroplujące bez kompensacji cechują się prostą konstrukcją i niską ceną. Taki produkt jest niejednokrotnie wykorzystywany przy podlewaniu upraw. Bardzo dobrze zdaje egzamin na równym i niewielkim terenie jako, że im dalej od źródła wody, tym ciśnienie jest mniejsze. Sprawdzi się w sytuacji kiedy rozstaw naszych roślin jest taki, że z brzegu mamy te domagające się dużo wody, a im dalej, tym bardziej lubiące suszę.

Ważną cechą tego produktu jest to, że im większe ciśnienie ustawimy w kranie, tym większe będzie w linii kroplującej.

Charakterystyka linii kroplujących z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia warto mieć na plantacji, gdzie chcemy zrobić linię dłuższą niż 100 m, albo w miejscach gdzie teren jest pagurkowaty. Na dodatek ten produkt sprawdzi się przy uprawach gdzie chcemy, żeby wszystkie rośliny dostawały zawsze jednakową ilość wody. Dzięki temu rodzajowi linii kroplującej na całej długości rurki leci woda z jednakowym ciśnieniem. Ten sposób jest szczególnie spotykany na sporych uprawach.

Warto pomyśleć, że największa długość ciągu jest zależna od producenta. Powoduje to wiele czynników, przykładowo jest to średnica rurki – im większa średnica tym dłuższe ciągi możemy ułożyć oraz rozstaw emiterów – im większy rozstaw tym dłuższe ciągi będziemy mogli położyć.

Materiały zaczerpnięto ze strony: https://watermil.pl/linia-kroplujaca/