Jak są skonstruowane schody dywanowe?

Schody dywanowe nie mają w swojej konstrukcji bocznych belek. Te samonośne schody sprawiają wrażenie spływającego z góry dywanu, uchodzą za niesamowicie subtelne, chociaż są naprawdę bardzo trwałe. Przy konstruowaniu tego typu schodów konieczna jest maksymalna koncentracja na stopniach i podstopniach. Powinny być one wykonane precyzyjnie, ponieważ to one utrzymują całe schody. Pamiętaj, że schody opierają się na ścianie, dlatego niezbędne jest aby miała ona właściwą konstrukcję nośną, dobrze aby była żelbetonowa albo stalowa. Najczęściej spotykane są drewniane schody dywanowe, ale coraz coraz popularniejsze są takie wykonane np. z betonu albo metalu. Najczęściej widzimy ten model schodów we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, ale będą pasowały także do innych stylów.

Schody półkowe-wszystko na ich temat

W ostatnich latach to schody półkowe zaczęły się cieszyć dużą popularnością. Spowodowane jest to wspaniałym rezultatem, tak jak gdyby schody wisiały w powietrzu. Każdy schodek mocowany jest bezpośrednio do ściany, dzięki czemu konstrukcja zabiera mało miejsca i wygląda bardzo efektownie. Analogicznie jak w wypadku schodów dywanowych – ściana musi być do tego dostosowana. Najłatwiej wybrać te schody już na etapie budowy domu. Przy ścianach żelbetowych możliwe jest zakotwiczenie w ścianie pojedynczych stopni. Jeżeli jednak ściana nie została odpowiednio skonstruowana, konieczne będzie zainstalowanie w niej belki, do której kolejno mocowane są pojedyncze elementy. Do konstrukcji można dodać balustradę, jednak nie każdy się na to decyduje. Najczęściej spotykane są schody półkowe wykonane z drewna. Idealnie wyglądają we wnętrzach minimalistycznych, ale prawda jest taka, że wkomponują się w każdy styl domu.

Każdy z charakteryzowanych modeli schodów możesz zlecić do wykonania w sklepie Green Step.

Czy schody kręcone będą odpowiednie do Twojego mieszkania?

Schody kręcone idealnie sprawdzą się w małych dwupoziomowych mieszkaniach, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na wybudowanie drewnianych schodów jedno- lub dwubiegowych. Niejednokrotnie są też wykorzystywane przy antresolach. Schody kręcone zajmują niesamowicie mało miejsca i są bardzo łatwo dostępne. Schody spiralne ponadto są najtańsze ze wszystkich wymienionych modeli schodów, a z montażem możesz poradzić sobie bez pomocy fachowca. Schody kręcone wykonywane są z różnych materiałów. Możemy kupić schody drewniane, stalowe, żeliwne, a nawet szklane. Ich konstrukcja oparta jest na planie koła. Na środku widnieje słup, a dookoła niego mocowane są następne stopnie. Wadą takich schodów jest to, że nie są odpowiednie dla najmłodszych i najstarszych członków rodziny – są strome i dlatego wejście nimi nie dla każdego będzie proste. Mogą również sprawiać kłopoty przy mieszkających w domu zwierzakach domowych. Schody te są najpopularniejsze w mieszkaniach nowoczesnych i loftowych.