Większość ludzi nie rozróżnia różnych zawodów prawniczych, nie zastanawia się czym zajmują się poszczególnie absolwenci prawa. Jednak prawnicy mają szeroki zakres swoich usług. Czasami pojawia się pytanie czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej.

Rozglądasz się za kancelarią? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

I tutaj trzeba wskazać na podstawową kwestię a mianowicie zakres pojęć. Kancelaria prawna jest pojęciem szerszym, gdzie pod tym pojęciem kryje się praktycznie każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność w ramach doradztwa prawnego. Nie ma jednak aplikacji, która uprawnia go do zawodowego reprezentowania klientów przed sądem. Natomiast kancelaria adwokacka to pojęcie o węższym charakterze. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. To prawnicy, którzy mają ukończoną aplikację adwokacką, zdany egzamin. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Adwokaci to również prawnicy, którzy mogą reprezentować klientów w sprawach karnych.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz najlepszego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Dużo osób jednak nadal nie wie, jakie zadania konkretnie realizuje radca prawny. Zawód ten skupia się na usługach związanych z obsługą klientów w zakresie prawa cywilnego. Ukończona aplikacja radcowska uprawnia do reprezentowania klientów w sądzie. Reprezentacja w sądzie ogranicza się do spraw cywilnych, związanych z prawem pracy i rodzinnym. W przypadku radcy prawnego nie ma prowadzenia spraw karnych.

Dlatego kancelaria radcy prawnego skupia się na różnych sprawach prawnych z wyłączeniem spraw, które mają charakter karny. Odnośnie spraw cywilnych można liczyć na dużę doświadczenie radcy prawnego i będzie gwarantował poprowadzenie takiej sprawy we właściwy sposób.

Każdy kto chce być radcą prawnym musi w pierwszej kolejności skończyć studia prawnicze. Potem dodatkowo przejść trzeba specjalna aplikację i zdać egzamin radcowski. Zdany egzamin pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Od tego momentu radca może reprezentować w sądzie swoich klientów.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk