Ostatnimi czasy zatrudnianie architekta wnętrz jest coraz bardziej popularne. W ten sposób nasz lokal dostanie nie tylko nowy wygląd, ale także zmieni się na w większym stopniu funkcjonalne. Cennik takich realizatorów nie jest stały. Różni się zależnie od miejscowości i rodzaju wykonywanej pracy. Co także wpływa na ostateczną cenę tej usługi? Jakiej ceny powinniśmy oczekiwać w Warszawie?

Artrtkuł powstał we współpracy z Michał Strawa – architekt wnętrz Warszawa.

Co robi architekt wnętrz?

Architekt wnętrz wykonuje projekty mieszkań. Jego obowiązkiem jest nie tylko piękne rozmieszczenie sprzętów, ale również nadanie wnętrzu funkcjonalności. Architekci po studiach mają też pojęcie o materiałach wykończeniowych, potrafią tworzyć rysunki techniczne, rzuty, wizualizacje przestrzeni. Architekci świetnie znają zaawansowane programy graficzne. Warto nie porównywać architekta wnętrz z projektantem i dekoratorem. Ten pierwszy posiada wykształcenie kierunkowe i jest inżynierem, aby zostać projektantem albo dekoratorem nie trzeba mieć wykształcenia.

Dlaczego cena za projekt mieszkania jest inna niż za projekt domu?

W głównej mierze istotna jest wielkość i rodzaj urządzanej przestrzeni. Na pewno koszt za projekt kawalerki będzie inny niż domku piętrowego. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, ponieważ przeważnie architekt zażąda większej kwoty za 1m2 przy projektowaniu kawalerki niż domu. Najważniejszy powód jest taki, że w domach zazwyczaj jest dużo miejsca i można sobie pozwolić na o wiele więcej swobody w projektowaniu. W mieszkaniu natomiast ważny jest każdy jeden metr i kawałek przestrzeni. Zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni w malutkim mieszkaniu wymaga o wiele więcej czasu.

Nie oznacza to jednak, że plan mieszkania będzie droższy niż domu. Architekci najczęściej określają cenę za metr a kawalerka jest zdecydowanie mniejsza niż dom.

Od czego jeszcze zależy cena za architekta wnętrz?

Poza typem i wielkością projektowanej przestrzeni ważne są kwalifikacje i doświadczenie architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, to znaczy, że pomimo istnienia studiów w zakresie architektury wnętrz – nie musisz posiadać dyplomu żeby pracować w tym zawodzie. Na rynku z pewnością istnieje wiele osób, które oferują projektowanie mieszkań a nie mających żadnej wiedzy na ten temat. Warto więc zweryfikować jak długo projektant jest na rynku, czy posiada jakiekolwiek opinie za aranżację wnętrz w Warszawie i czy posiada dyplom za ukończenie studiów.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka sprawia, że ceny projektu różnią się jest jego zakres. Możesz umówić się z projektantem na zrobienie projektu koncepcyjnego albo kompleksowego. Ten drugi oferuje niewątpliwie więcej niż projekt koncepcyjny, jednocześnie zawierając jego części. W ramach tego masz różne możliwości układów pomieszczeń, rozmieszczenie mebli, warianty materiałów wykończeniowych, ale także wizualizację lokalu, a także pełną dokumentację techniczną.